NOČNÉ VLNY


VL MEDIA prevádzkuje Amfiko už 15 rokov


Už šesťnástu letnú sezónu prevádzkuje amfiteáter martinská reklamná a mediálna agentúra VL MEDIA. Amfiteáter patrí mestu Martin, naša agentúra ho má od roku 2001 od mesta v prenájme. V roku 2008 mesto s pomocou európskych fondov areál amfiteátra zrekonštruovalo. Vďaka tomu je dnes amfiteáter krásnym a dôstojným priestorom, vhodným na organizáciu veľkých kultúrnych akcií.

Od svojho vzniku v šesťdesiatych rokoch patril amfiteáter medzi kultové priestory pre niekoľko generácií mladých Martinčanov. Takmer každý večer ho zapĺňali stovky a tisíce ľudí, pre ktorých to bolo jedna z mála možností oddychu a zábavy, bez ohľadu na to, aký film sa večer hral. Medzi najznámejšie akcie patril Filmový festival pracujúcich a 700. výročie vzniku mesta Martin, kde vystúpil vtedajší Zlatý Slávik Peter Nagy, na ktorého sa prišlo pozrieť podľa odhadov až 15 000 ľudí, čo si dnes už kapacitne nevieme predstaviť.

Zlaté časy zažíval amfiteáter aj začiatkom deväťdesiatych rokov, keď sa k nám po revolúcii dostali do distribúcie zahraničné filmy. Amfiteáter v tomto období prevádzkoval pán Alexander Zacharides. Neskôr doľahla na naše mesto a aj na amfiteáter ťažká ekonomická situácia a ľudia takmer prestali chodiť do kina. Napriek týmto ťažkým rokom sa partii ľudí okolo správcu Ľuba Móresa podarilo uchovať areál vo veľmi dobrom technickom stave za čo sme dnes vďační.

V roku 2001 sme sa rozhodli využiť reklamný a mediálny potenciál našej agentúry a pokúsili sme sa navrátiť život a ľudí do tohto priestoru. Na naše príjemné prekvapenie nám vtedajšie vedenie mesta dalo dôveru a tak dodnes amfiteáter prevádzkujeme. Za tento čas sme zorganizovali niekoľko hudobných festivalov a kultúrnych akcií, z ktorých najznámejšie sa asi stali Nočné vlny (roky 2001 až 2004). V posledných rokoch sme organizovali festival elektronickej hudby Dirty Bass a retro disco akciu Funky Party. Každe leto organizuje v Amfiku Matica Slovenská tradičné Matičné slávnosti.

Letnému kinu sme vytvorili značku Amfiko a prvému premietaniu leta značku Prvé Amfiko. Náš zámer oživenia vyšiel, a Amfiko sa v posledných rokoch tešil priazni množstva divákov. V roku 2010 sme sa stali najnavštevovanejším letným kinom na Slovensku. Na mnohé filmy chodia stovky divákov, vďaka čomu držíme rôzne rekordy v návštevnosti. Napríklad na film Avatar, ktorý sme hrali ako Prvé Amfiko v roku 2010, prišlo až 2000 divákov, čo je slovenský porevolučný rekord v počte divákov na jednom filme.

V súčasnosti je Amfiko konfrontované s problémom digitalizácie premietacej techniky. V roku 2012 prestali distribučné spoločnosti vyrábať filmy na klasických filmových 35 mm kotúčoch, a tak kiná, ktoré nemajú digitálne premietačky už nemajú čo premietať. Žial medzi tieto „staré“ kiná patríme aj my. Veríme však, že sa nám spoločne s mestom Martin podarí tento problém vyriešiť a Amfiko nezanikne. Držte nám palce!

Webdesign © vlmedia 2014